5.1.8 Ağ Türleri Nelerdir?

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi kitabı basılı olarak gelmemektedir. EBA üzerinden online olarak yayınlanmıştır. Bu çerçevede güncellenen Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı’na uygun olarak hazırlanan materyaller doğrultusunda etkinlikler ve konu anlatımlarını sitemizde online olarak sunmaktayız.

Ağ Türleri Nelerdir?

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5. Sınıf Bilgi Bağları konusu içerisinde yer alan “Ağ Türleri Nelerdir?” ders notunu dikkatlice birlikte inceleyelim.

Ağ Türleri Nelerdir?

Yerel Alan Ağı

Yerel Alan Ağı: Birbirine yakın mesafedeki; aynı binada veya aynı oda içerisinde bulunan bilgisayarların bağlanmasıyla oluşturulan ağlardır. Örnek verecek olursak BT sınıfımızdaki ve okulumuzdaki etkileşimli tahtaların kulladığı ağ Yerel Alan Ağı (Local Area Network – LAN)‘dır.

Ağ Türleri Nelerdir?

Metropol Alan Ağı

Metropol Alan Ağı: Bir şehir ya da geniş bir mekânda bulunan Yerel Alan Ağlarının birbirine bağlanmasıyla oluşan ağ türüdür. Örnek verecek olursak üniversite kampüslerinde kullanılan ağ Metropol Alan Ağı (Metropol Area Network – MAN)’dır.

Ağ Türleri Nelerdir?

Geniş Alan Ağı

Geniş Alan Ağı: Birbirine çok uzak mesafedeki bilgisayar veya ağların bağlanmasıyla oluşan ağ türüdür. Örnek verecek olursak; resimden de anlaşılacağı üzere İnternet ağı Geniş Alan Ağı (Wide Area Network – WAN)‘dır.

 

Yorum Yaz