Blockly Oyunlar – EBA Kodlama

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi kılavuz kitapta 5. Sınıf 2. Dönem 12. hafta ile 17. hafta arası EBA Blockly Oyunlar‘a ayrıldığını görüyoruz. Blockly üzerindeki her bölümün bir haftalık konu olarak ayrılmış olması sebebiyle bundan sonraki haftaları ayrı ayrı yazmak yerine tek sayfada bilgiler vererek özet geçeceğim. Sonraki haftalarda ben kendi derslerimde code.org sitesi üzerinden gidiyorum fakat dileyen Blockly Games ile de devam edebilir.

Blockly Oyunlar – EBA Kodlama

Şimdi bazı bilgilerin üzerinden geçelim.

1. Günlük yaşamınızda hiç “bilgisayarda programlama yapmak” ifadesiyle karşılaştınız mı?
2. Sizce bilgisayarda programlanarak yapılmış neler vardır?
Günlük hayatımızda aslında bir çok alanda programlama ile karşılaşıyoruz. Mesela trafik ışıkları belli bir programa göre çalışır. Neredeyse her gün kullandığımız e-okul yine bir yazılım ürünüdür. bu örnekleri daha da arttırabiliriz. bir başka örnek verecek olursak evde kullandığımız çamaşır makinelerinin üzerinde programlama düğmeleri vardır. Bunlara basarak seçtiğiniz programa göre makine çalışmasını sürdürür.
Programlama: Bir cihazın ya da yazılımın, gerçekleştirmesi istenilen işlemlere ilişkin yönergelerin, bilgisayara, programlama dili komutları hâlinde girilmesidir.
Programlama Dili: Bilgisayarda programlama yapılmasını kolaylaştırmak amacıyla özel olarak geliştirilmiş komut yapılarıdır.
Programcı: Programlama işini gerçekleştiren kişilere verilen mesleki isimdir.

Blok Tabanlı Programlama Sunumu

Dediğim gibi bundan sonraki haftalar Blockly Games ile devam ediyor. Blockly Oyunlara EBA üzerinden ulaşabileceğiniz gibi offline olarak bilgisayarınıza indirerek de kullanabilirsiniz.

EBA üzerinden ulaşmak için http://blockly.eba.gov.tr/tr/index.html bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Offline olarak kullanmak için https://github.com/google/blockly-games/wiki/Offline bağlantısına tıkladıktan sonra TÜRKÇE seçeneğini seçerek bilgisayarınıza .zip uzantılı dosyayı indirebilirsiniz. Daha sonra bu dosyayı zip’ten çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yaz