DYK Başvurusu Nasıl Yapılır?

DYK Başvurusu Nasıl Yapılır?

EBA E-Kurs başvuruları için son günler geldi. Yüz binlerce öğrencinin normal eğitimlerine yardımcı olacak DYK (Destekleme ve Yetiştirme Kursları) başvurusu ile eğitimler başlayacak. Öğrencilerin kendilerine en yakın okulu tercih edeceği ve seçtikleri derslerden destekleme eğitimi alacakları kurslar için sonuçları bekleyecekler.

Peki öğrenciler DYK (Destekleme ve Yetiştirme Kursları) başvurusunu nasıl yapacaklar. İşte detaylar;

Bilgilerin Güncellenmesi Önemli ve Gerekli

Öğretmenlerin ve öğrencilerin EBA E-Kurs üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra sol üst kısımda isminin altındaki “Bilgilerim” ifadesine tıklayarak gelen ekrandan “Bilgilerimi Güncelle” Butonuna tıklamaları önem arz etmektedir. Aksi takdirde öğrenci bilgilerinde hata var ise kurs sınıflarına yerleştirilmesi yapılamayabilir.

DYK (Destekleme ve Yetiştirme Kursları) Başvurusu Nasıl Yapılacak

11-17 Şubat tarihleri arasında EBA (Eğitim Bilişim Ağı) üzerinden E-Kurs modülü kullanılarak başvurular tamamlanacak.

Resmi örgün eğitim kurumlarına(devlet okullarına) devam eden öğrenciler ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler EBA üzerinden “E-Okul Bilgileri İle Giriş Bölümü”nden kurs başvurusu yapabilecek.

Açık öğretim okuyan öğrenciler ise Halk Eğitim Merkezlerine başvurarak şifre alabilecek ve DYK heyeti tarafından belirlenen kurumlara kurs başvurusu yapabileceklerdir.

Öğrenci ve Kursiyerler kurs merkezlerinin belirlediği derslerden ve kurs başvurusu yapan öğretmenler arasından istediklerini seçerek başvuru yapabileceklerdir.

Kaç ders ve kaç saat ders tercih edebilecekleri ile ilgili olarak DYK Kılavuzu yazıma bakabilirsiniz.

Sınıflar En Fazla 25 Kişi Olabilir

Bir sınıfa devam edecek öğrenci/kursiyer sayısının 10’dan az; 20’den fazla olmaması esastır. Öğrenci/kursiyer sayısının 20’ den fazla olması durumunda ikinci sınıf oluşturulur. Ancak, tek sınıflı kurs programlarında sınıf kapasitesi dikkate alınarak öğrenci/kursiyer sayısı 25’e kadar çıkarılabilir.

Aynı yerleşim biriminde birden fazla kurs merkezinin bulunmaması, öğrencilerin taşınma imkanının olmaması gibi sebeplerle sınıf mevcudunun 10’a ulaşamaması durumunda, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün onayı ile beş öğrenciden az olmamak kaydıyla sınıf oluşturulabilir.

Her Yıl 3 Dönem Olarak Kurslar Açılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl yayınladığı kılavuz ile kursların başlama ve bitiş tarihleri ile kurslara ilişkin esasları duyurmaktadır. Her yıl 1. Dönem, 2. Dönem ve Yaz Kursları olarak 3 Dönem kurslar açılmaktadır.

Adım Adım Kurs Başvurusu
  1. http://www.eba.gov.tr/ adresine giriyoruz. Üst menüden “E-KURS” a tıklıyoruz. DYK-Başvurusu-Nasıl-Yapılır-1
  2. “ÖĞRENCİLER İÇİN EBA GİRİŞİ” düğmesine tıklıyoruz.DYK-Başvurusu-Nasıl-Yapılır-2
  3. Sol menüden “Öğrenci Bilgileri İle Giriş” sekmesine tıklıyoruz.DYK-Başvurusu-Nasıl-Yapılır-3
  4. Gelen ekranda “Güvenlik Kodu”, “T.C. Kimlik Numarası”, “Öğrenci Numarası”, “Nüfus Cüzdanı Seri/No veya Cilt No” girişlerini yaparak “Giriş Yap” butonuna tıklıyoruz. DYK-Başvurusu-Nasıl-Yapılır-4
  5. Giriş yaptıktan sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecek. Sol üstte işaretli “Bilgilerim” yazısına tıklayarak alt tarafta “Bilgilerimi Güncelle” butonuna tıklayarak bilgilerimizi güncelliyoruz.DYK-Başvurusu-Nasıl-Yapılır-5
  6. Güncelleme yaptıktan sonra aşağıdaki gibi sarı bir sütun üzerinde “Kullanıcı bilgileri başarılı bir şekilde güncellenmiştir” yazısı çıkmalıdır. DYK-Başvurusu-Nasıl-Yapılır-6
  7. Bilgilerimizi güncelledikten sonra sol menüden “KURS TERCİH” menüsüne tıklıyoruz. Sonra “Okul Tercihi” bölümünden okulumuzu seçiyoruz. Son olarak “Ders Tercihi” kısmında “Ders Ekle” butonuna tıklıyoruz. DYK-Başvurusu-Nasıl-Yapılır-7
  8. “Ders Ekle” butonuna basınca aşağıdaki ders seçim ekranı gelecektir. Buradan Önce seçmek istediğimiz dersi seçiyoruz. Dersi seçtikten sonra ders öğretmenleri listelenecektir. Buradan da kurs öğretmenini seçiyoruz. Kaç ders seçeceksiniz “Ders ekle” butonuna tıklayarak ders eklemeye devam ediniz. DYK-Başvurusu-Nasıl-Yapılır-8
  9. Son olarak ders ekleme işi bittikten sonra alt taraftaki “Dersleri Kaydet” butonuna tıklayarak ders seçme işini bitiriyoruz.

Yorum Yaz