E-Posta Hesabı Açmak

Mail hesabı veya E-posta hesabı kişinin İnternet üzerindeki posta kutusudur. Kişiler bu hesap üzerinden aynı mektuplaşma gibi yazışmalar yapabilirler. Yalnız burada bir fark var. Mektupta sadece yazı ve resim gönderebiliyor iken e-posta ile yazı ve resim yanında video, ses, program gibi dijital ortamda hazırlanmış ekler gönderebilirsiniz.

E-posta hesapları günümüzde herkes tarafından kullanılıyor fakat bir farkla. Birçok insan e-posta hesabını asıl amacı dışında kullanıyor. Mesela Facebook, Instagram gibi sosyal medya hesaplarına üye olabilmek için bu e-posta adreslerini kullanıyorlar. Sosyal medya hesabı açıldıktan sonra artık bir daha kullanılmamak üzere şifre unutuluyor.

Şimdi gelelim bu yazıyı neden yazdığıma…

Birçok öğrencimiz yukarıda bahsettiğim (sosyal medya ile alakalı olan) sebepten dolayı bir e-posta hesabına sahip fakat ne işe yaradığıyla alakalı en ufak bir fikre sahip değil. Ne işe yaradığını yine yukarıda azıcık ucundan bahsettim.

Bu  yazıda e-posta hesabı açmaktan bahsedeceğiz. Ben örnek olarak gmail ve hotmail üzerinden anlatacağım. Umarım faydalı olur.

 

Gmail Hesabı Açmak

Öncelikle bu linke tıklayarak başlıyoruz. Buyrun: gmail için tıklayınız.

Gelen ekrandan “Hesap oluşturun” düğmesine tıklıyoruz ve aşağıdaki ekran sizi karşılıyor.

gmail ile e-posta hesabı açmak

Burada “Ad” ve “Soyad” kısmına gerçek adımız ve soyadımızı yazıyoruz.

Kullanıcı adı@gmail.com yazan kısımda “Kullanıcı Adı” yazan kutuya e-posta hesabımızın olmasını istediğimiz adını yazıyoruz.

Not: Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Türkçe karakter kullanmamanız gerektiğidir. Örneğin; adınızda Türkçe karakterler (Ç, ç, ğ, ı, İ, Ö, ö, Ş, ş, Ü, ü gibi) geçiyor ise bunların yerine noktasız harfleri (c, g, i, o, s, u gibi) yazabilirsiniz.

E-posta adınız (adresiniz) için detaylı bilgiyi “İletişim Araçları Sunumu” yazısında bulabilirsiniz.

Genelde ad ve soyadımızın olduğu bir kullanıcı adı seçmek doğru hareket olacaktır. Ancak ad ve soyadınızı yazdığınızda bazen hata alabilirsiniz. Aşağıdaki gibi;

gmail e-posta hesabı açmak

Bunun anlamı şudur. Bu mail hesabı bir başkası tarafından kullanılmaktadır. Bunu yerine isminizin yanına bir rakam yazarak veya izin verilen noktalama işaretlerinden koyarak yeni kullanıcı adları denemelisiniz. Ta ki bu hatayı almayana kadar.

Daha sonra güçlü bir şifre yazıyoruz ve onaylamak için 2. kutuya aynı şifreyi tekrar giriyoruz. Eğer iki şifre birbirini tutmaz ise yine size bir uyarı verecektir. Bakınız;

gmail hesabı açmak

Tüm bu basamakları geçtikten sonra hoşgeldiniz ekranını göreceksiniz.

gmail hesabı açmak

Bu ekranda sizden açtığınız e-posta hesabının güvenliği için bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri doldurmanız sizin için faydalı olacaktır. Eğer ki hesabınıza ait şifre bir başkası tarafından ele geçirilirse bu  ekranda girmiş olduğunuz bilgiler sayesinde e-posta hesabınızı kurtarabileceksiniz.

“Doğum Tarihi” ve “Cinsiyet” kısımları doldurulmak zorundadır. Tüm bilgileri doldurduktan sonra Gizlilik ve Şartlar sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfadaki bilgileri okumakta fayda var her ne kadar kimse okumasa da…

gmail ile e-posta hesabı açmak

Eğer okuduysanız sayfanın altındaki “Kabul ediyorum” butonuna tıklamak zorundasınız. Eğer bu hizmeti kullanacaksanız bunu kabul etmekten başka çareniz yok 🙂

Evet bu kadar. Artık bir E-posta hesabınız var. Peki nasıl kullanacaksınız. Kullanımı için aşağıdaki yazıma bakabilirsiniz.

 

Yorum Yaz