Scratch 3 Labirent Oyunu | Ders-13

Scratch 3 Labirent Oyunu

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 2. dönem konuları ağırlıklı olarak kodlama üzerine hazırlanmıştır. Elimden geldiğince her haftaya bir uygulama hazırlamaya çalışıyorum. Sizlerde kendi hayal gücünüzü kullanarak yeni projeler geliştirebilir ve paylaşabilirsiniz.

Projelerinizi scratch.mit.edu adresinden online olarak veya bilgisayarınıza indirerek offline olarak yapabilirsiniz. Nasıl indirip kuracağınız bilmiyorsanız “Scratch Nedir?” yazıma bakabilirsiniz.

Labirent Oyunu

Bu dersimizde labirent oyunu yapacağız. Oyunumuzda iki adet kukla ve iki adet dekor kullanacağız. Birinci kukla kontrol ettiğimiz kukla olacak. İkinci kuklamız ise ulaşmaya çalıştığımız hedefimiz olacak. İlk dekorumuz labirentimzin olduğu dekorumuz olacak ikinci dekor ise hedefimize ulaştığımız zaman görüntülenecek olan dekorumuz olacak. Resim1’de bu iki dekoru da görmekteyiz.

Resim1 - Scratch 3 Labirent Oyunu - Sahneler

Resim1 – Scratch 3 Labirent Oyunu – Sahneler

Kuklalarımızı ve sahnemizi Resim1’deki gibi ayarlıyoruz. Kuklamızın boyutu önemli. Çünkü kuklamız siyah çizgilere dokunduğu zaman başa dönecek. Bu sebeple kuklamızın boyutunu kukla ayar bölümünden küçültüyoruz.

Labirenti dekor çizim bölümünden kendim çizdim. Siz de kendi labirentinizi çizebilirsiniz veya aşağıdaki Resim2’ye sağ tıklayarak “Resmi Farklı Kaydet” seçeneği ile bilgisayarınıza indirip projenizde kullanabilirsiniz.

Labirent Oyunu | Ders-13

Resim2 – Labirent İndirmeniz için

Dekor ve kukla ayarlarını yaptıktan sonra kodlamaya geçiyoruz. Resim3’te kuklamıza ait kodlar yer almaktadır.

Resim3 - Labirent Oyunu Kodları

Resim3 – Labirent Oyunu Kodları

Görüldüğü gibi kodlarımız iki bölümden oluşuyor. Birinci Bölümde kuklamızın yön tuşları ile hareketini kodladık. Burada dikkat edilmesi gereken husus, X ve Y konumlarını birer birer artırıp azalttık. Daha büyük bir değer girdiğimiz zaman kuklamız çok hızlı hareket edecek ve labirent duvarlarına çarpacak ve sürekli başa dönecekti.

İkinci bölümde ise ilk olarak labirentimizin olduğu sahne dekoruna geçiş yapıyoruz. Sonra kuklamızın boyutunu %20 olarak ayarlıyoruz. (Siz kendi kuklanızın olması gereken boyutunu deneme yaparak bulabilirsiniz. Benim eklediğim kukla için %20 yeterli oldu.) Daha sonra kuklamızın labirentin kenarlarının rengi olan Siyah renge değip değmediğini kontrol ettiriyoruz ve değiyor ise başlangıç noktası olarak ayarladığımız X,Y konumuna gönderiyoruz. Eğer kukla olarak eklediğimiz “Green Flag (Yeşil Bayrak)” kuklasına değiyorsa bu sefer dekorumuzu “Tebrikler” yazan ikinci dekora geçiriyoruz ve kuklamızı sahnenin ortasına yani X:0 ve Y:0 noktasına gönderiyoruz. Hemen arkasından “10 defa tekrarla” komutu ile kuklamızı 10’ar birim büyüterek toplamda 100 birim boyutuna getiriyoruz.

Sonuç olarak hedefe ulaştığımızda sahnemiz değişiyor ve kuklamız ekranın ortasına gelerek büyüyor ve oyun bitiyor.

Yorum Yaz